A Magyar Nemzeti Bank nevében eljáró Pénzügyi Stabilitási Tanács engedélyezte, hogy a Konzum Befektetési Alapkezelő (Mészáros Lőrinc és Jászai Gellért) közvetlen, valamint Mészáros Lőrinc és a Konzum Nyrt. közvetett befolyásoló részesedést szerezzen az MKB Bankban, egyúttal az ehhez kötődő szavazati jogot is megkapják.
Valami elindult.
Első tények:
Nézzük meg, hogyan is alakult az MKB Bank sorsa az elmúlt néhány évben:
- A nagyon sok rossz hitelt felhalmozó MKB-t megvásárolta az állam, majd a Magyar Nemzeti Bankra (MNB) bízta.
- Az MNB közpénzből átszervezte a bankot, megszabadítva 343 milliárd forintnyi rossz hiteltől, majd a bank élére ültette Balog Ádámot, a jegybank addigi alelnökét, aki Matolcsy Györggyel együtt érkezett az MNB-hez a Nemzetgazdasági Minisztériumból.
- Ezután a bankot 37 milliárd forintért eladták egy konzorciumnak, aminek a Pannónia Nyugdíjpénztár alapkezelője mellett tagja volt két ismeretlen hátterű befektetési alap, a METIS Magántőkealap és egy bizonyos Blue Robin Investments.
- A METIS mögött Szijj Lászlót, Mészáros Lőrinc üzlettársát lehet sejteni, a Blue Robint pedig eddig egy rejtélyes indiai üzletember, bizonyos Rakesh Kumar Aggarwal úr képviselte. Ez a két alap 45-45 százalékos tulajdonos lett a bankban.
- Aztán kicsit később a Blue Robin eladott egy kis részesedést az MKB dolgozóinak, amivel már Balog Ádám is tulajdonos lett.
- Majd pedig ez a bizonyos Aggarwal úr a maradék 30 százalékos MKB-részesedésével bíró cégét is eladta, a vevő pedig Balog Ádám frissen alapított cége és Szemerey Tamás, Matolcsy rokonának cége, a BanKonzult Kft. volt.
- Azután, mint június 1-jén már kiderült, a Konzum által kezelt Metis II. Magántőkealap 4%-os (közvetett) tulajdonrészt vásárolt a Balog Ádám és Szemerey Tamás közvetett tulajdonában lévő Blue Robintól, a változást augusztus 10-én jegyezte be a cégbíróság.
Ezzel meglehetősen érdekessé vált a magyar nagybank tulajdonosi szerkezete, és a Mészáros Lőrinc érdekeltsége által kezelt két Metis alap 49%-os tulajdonnal bír a bankban.
Vajon miért kellett Szemereyéket háttérbe szorítani? Miért kellett Mészárosnak (vagy Orbánnak?) ilyen közvetlen befolyás Magyarország 5. legnagyobb bankjában? Nem volt elég a Matolcsy rokon és a volt MNB alelnök jelenléte?
Valami elindult…
Az Elmélet
Második tények:
Veres András győri megyés püspök szerint mindenképpen bűnt követ el az, aki részt vesz a lombikbébiprogramban: „Attól függően, hogy mennyire volt tudatos részéről a döntés, ennek mértékében a bűne súlyosabb vagy kevésbé súlyos”. – így nyilatkozott a Magyar Nemzetben.
„Ezzel szemben a kormány álláspontja az, hogy a lombikprogram a gyermektelen párok számára óriási lépést jelenthet, hiszen megadhatja számukra a gyermekvállalás lehetőségét, örömét akkor is, ha meddőségi problémákkal küzdenek” – mondta Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár.
És innentől a mi Elméletünk következik:
Vajon miért döfte nyilvánosan hátba a kádéenpét a fidesz? Talán ki akarja eb rudalni, mert már nem bízik a keresztény szavazókban? S egy másik koalíciós partnerrel képzelné el a ’18-as választást? Mondjuk a néppártosodott jobbikkal? Szerintünk ez egy olyan forgatókönyv, ami ha létrejön, akkor végleg vége lesz az országnak.
Tervbe vettük, hogy megkérdezzük néhányukat, de eszünkbe jutott, hogy mit is mondod Pető Iván 1994-ben: „Az SZDSZ soha nem áll össze az MSZP-vel.”
És mi történt néhány hónappal később?
Úgyhogy nem kérdezünk, csak reménykedünk, hogy az Elméletünk elmélet marad…
Szép napot!